zamknij
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter
PRODUKTY Z OZNACZNIEM WYSYŁKA W 12H wysyłamy TEGO samego DNIA !!! DARMOWA DOSTAWA OD 400zł
Masz pytania? Zadzwoń!
61 642 93 04
Pn do pt 7:00 - 19:00 Sb 6:00 - 15:00
img
Koszt dostawy
Przy zakupie powyżej 400zł
dostawa gratis
img
do kasy suma: 0,00 zł
Żyłka czy plecionka 0

1. Dlaczego plecionka jest tak popularna.

PLecionka okoniowa

Widocznym jest coraz bardziej, że plecionka znajduje się już na większości kołowrotkach spinningistów zdobywając przewagę nad żyłką. Wielu z "niedzielnych" wędkarzy nawija plecionkę - bo na dłużej starczy i jest na tyle mocna, że można wyciągać gałęzie nie tracąc przynęty. Jeżeli spinningujemy dużo trzeba się liczyć, że większość plecionek straci swój kolor. Zatem teza o żywotności plecionki została obalona bo przecież nie będziemy gonić za szczupakiem z startą do białego/szarego plecionką na kołowrotku, a kto wie może byłaby skuteczna. Zgodzić możemy się do wytrzymałości, średnice 0.14mm czy 0.16mm dają wystarczającą  wytrzymałość do wyciągnięcia gałęzi którą podhaczyliśmy na obrotówkę czy gumę. Wszystko oczywiście odpowiednio umiejętnie, aby nie połamać kija.

2. Żyłka czy plecionka

Chcąc spędzać cały sezon od wczesnej wiosny do pierwszych lodów z spinningiem w ręku powinniśmy mieć na jednej szpuli plecionkę, a na drugiej żyłkę. W temperaturach dodatnich jak najbardziej plecionka zachowuje swoje właściwości, problem pojawi się gdy temperatura waha się pomiędzy zerem, a minusem. Wtedy plecionka pomimo swoich ciasnych splotów wpija wodę i zamarza powoduje to tarcie po porcelankach oraz łamanie się plecionki - to najgorszy scenariusz. Przekłada to się na nasz komfort wędkowania, przy spinningowaniu czuć szarpnięcia przy wyrzutach i zwijaniach. Plecionki nadają się do mocnego spinningu na szczupaka, oraz przy małych średnicach 0.06mm czy 0.08mm na okonia.

Zalety plecionek wędkarskich
- dużą wytrzymałość
- praktycznie nie rozciągliwa

Żyłka wszędzie tam, gdzie temperatura spada poniżej zera i nie tylko. Żyłka wędkarska świetnie spisuje się na okonia, pozwala nam w idealny sposób wyczuć każde delikatne branie i zareagować w odpowiednim momencie. Żyłka jest niestety podatna na ścieranie i przy wędkowaniu w różnych temperaturach oraz nasłonecznieniu przez co traci na wartości. Przy wędkowaniu na obrotówkę, żyłka ma tendencje do skręcania się dlatego należy wędkować na zmianę. Oddawać serię rzutów obrotówką, po czym zmienić przynętę na gumę z główką i obrzucić swoje ulubione miejscówki. Przy poszukiwaniu jazi czy kleni mielibyśmy problem przy ich zacięciu mając nawiniętą plecionkę, w tym momencie żyłka świetnie amortyzuje hol ryby.

Zalety żyłek wędkarskich
- rozciągliwa przez co amortyzuje walkę z rybą
- pozwala na wędkowanie w temperaturach minusowych
- półprzeźroczyste barwy w niektórych seriach

Żyłka na szczupaka

3. Jakie plecionki i żyłki wybrać

Decydując się na żyłkę wiedząc, że z kijem spinningowym w sezonie rozstaniemy się tylko na kilka dni należy liczyć się z kilkukrotnym nawijaniem świeżej żyłki. Znaczenia przy intensywnym spinningowaniu nie będzie miała z pewnością cena żyłki. Możemy wybrać żyłkę o wysokiej jakości za niespełna 100zł, która i tak będzie wymagała zmiany po połowie sezonu, jak i postawić na średnią półkę wybierając żyłkę 10-30zł, której jakość dla większości wędkarzy nie będzie odbiegać od najwyższej półki. Pamiętajmy zatem, że przy wyborze żyłki nie warto przepłacać.

Z naszego doświadczenia jako wędkarzy, oraz sprzedawców możemy polecić Państwu dwie marski żyłek spinningowych.

- Mikado jeden z największych producentów sprzętu wędkarskiego w Polsce. Żyłki Mikado, są produkowane w Unii Europejskiej zachowują dobrą jakość w stosunku do przystępnej ceny.
- PFG by Balsax są to żyłki które powstały w efekcie wykorzystania wiedzy zespołu naszego sklepu i zdolności produkcyjnych marki tradycyjnej Balsax. Żyłka, która powstała w oparciu o współpracę firm cechuje się wyjątkową wytrzymałością, barwą oraz hermetycznym opakowaniem dzięki któremu żyłka nie traci właściwości leżąc na sklepowej półce. Jako jedni z nielicznych posiadamy szpule od 150m, aż do 1000m. Każdy z produktów był testowany setkami godzin nad wodą. Posiadamy  żyłkę dla karpiarzy, spinningistów jak i spławikowców.  Produkowane są w Unii Europejskiej w tym Polsce, jest to kolejny powód dla którego warto wybrać tą żyłkę - wspieramy Polski rynek produkcyjny i park technologiczny. Nasze żyłki są wyjątkowo miękkie - daje to efekt "lejący" rzucając ją na płaską powierzchnię układa się ona przylegając do powierzchni, nie posiada również efektu pamięci.

W zależności od metody wędkowania należy dobrać odpowiednią wytrzymałość żyłki oraz kolor.

Wybór plecionki nie należy do prostych. Producenci wypuszczają coraz to tańsze linie plecionek, aby zyskać większy sektor rynku. Niestety produkty te nie nadają się to wędkowania, nie można mówić tutaj o jakiejkolwiek jakości. Dla wielu znajomych po kiju wydawało by się, że plecionka jak plecionka - tak nie jest. Na jakość plecionki składa się ilość włókien, struktura oraz jak ciasno jest spleciona. Przetestowaliśmy już wiele plecionek od tych najtańszych za 19zł, aż po plecionki o wartości kilku set złotych. Mamy na ten temat wyrobione własne zdanie. Wybierając plecionkę należy nie przesadzać z budżetem, najlepszym wyborem będzie średnia półka w której jakość jest wystarczająca, kolor nie zejdzie nam po 5 wyrzutach i wytrzymałość jest rzeczywista, a sploty są bardzo ciasne. Wszystkie te  cechy posiada plecionka nihonto octa braid od mikado.

Dobra plecionka na szczupaka

4. Plecionka w innych metodach wędkowania

Plecionka stała się popularna prawie w wszystkich metodach wędkowania.

- w spławikowym używana jest do cienkich, a wytrzymałych przyponów 0.04mm lub 0.06mm która jest wyjątkowo miękka
- w karpiowym tradycyjna plecionka została już przerobiona na kilka udoskonalonych wersji
- w spinningowym jako linka główna lub materiał na przypony i dozbrojki
- w morskim wypierając żyłkę
- w sumowym dając przewagę nad 100kg gigantem

5. Ceny żyłek i plecionek

Dobra żyłka w odcinku około 150 metrów gdzie jej jakość jest wysoka to koszt wahający się od 10zł do 30zł. Można oczywiście kupić żyłkę za 50zł lub więcej. Jednak czy jest sens płacić za znaczek i niezauważalną różnicę dla zwykłego wędkarza ? Na to pytanie odpowiedzą sobie Państwo sami.

Ceny plecionek zaczynają się nawet od 15zł, niestety jest to importowany "bubel" który nadaje się do kosza po pierwszym wypadzie na ryby. Podatny na splątania, szybko traci kolor i pęka na pierwszych zaczepach. Plecionką która w 2015 podbiła rynek wędkarski jakością to Nihonto Octa Braid - 8 ciasnych splotów i idealna struktura. Zanim trafiła do sprzedaży postanowiliśmy dać ją w ręce spinningowych maniaków, łowców ponad 10kg szczupaków i okoni +50cm. Wielu z nich oceniło ją lepiej od produktów z półki najwyższej plus 200zł. Powiedzieliśmy im, że ten produkt kosztuje 48-60zł - wyśmiali nas. Dzisiaj na swoich kręciołach mają plecionkę nihonto octa braid i podpisują się pod powyższymi słowami.

Z wędkarskimi pozdrowieniami w jesienny wieczór,
Hirek

Komentarze do wpisu (0)

Najczęściej wyszukiwane frazy
Dołącz do naszej listy Newsletterów
Wyrażam zgode na wykorzystanie mojego adresu e-mail w celach marketingowych przez PRO-FISHING GROUP właściciela iwedkarski.pl
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony