zamknij
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter
PRODUKTY Z OZNACZNIEM WYSYŁKA W 12H wysyłamy TEGO samego DNIA !!! DARMOWA DOSTAWA OD 400zł
Masz pytania? Zadzwoń!
61 642 93 04
Pn do pt 7:00 - 19:00 Sb 6:00 - 15:00
img
Koszt dostawy
Przy zakupie powyżej 400zł
dostawa gratis
img
do kasy suma: 0,00 zł
Rodzaje spławików - typy i rodzaje 0

Zastanawialiście się nad tym jaki rodzaj spławików pasuje do połowu konkretnego gatunku ryby i do specjalistycznych metod łowienia? Na rynku wędkarskim mamy ogromny wybór różnorodnych spławików. Bardzo duża grupa osób stawia na spławiki ręcznie robione, które podczas brania zachowują się kompletnie inaczej niż takie ze sklepu. Każdy wariant spławika jest inny, dlatego postaramy się zaprezentować ich podstawowy podział.

Czym tak naprawdę jest spławik?

To kawałek materiału, najczęściej wykonany z tworzywa sztucznego lub z drewna, który pływa na powierzchni wody. Głównym zadaniem spławika jest sygnalizowanie pochwycenia przynęty przez rybę. Decydując się na zakup określonego spławika, wydaje nam się, że jego wybór nie będzie problemem i niczym skomplikowanym. W rzeczywistości jest zupełnie inaczej. Spławiki, czyli sygnalizatory brań, możemy podzielić ze względu na ich kształt, kolor, a także przeznaczenie do danego typu łowiska.

Podstawowe rodzaje spławików

  • spławiki przelotowe – należą do grupy najbardziej popularnych spławików. W bardzo prosty sposób możemy je rozpoznać, ponieważ wyróżniają się żyłką, która przechodzi przez niewielkie oczko, znajdujące się w dolnej części spławika. Za prawidłowe wyważenie sprzętu, odpowiedzialny jest tutaj stoper, który jest zamontowany za głównej żyłce oraz ciężarki umożliwiające odpowiednie ułożenie spławika na wodzie. Ciężarki dają także możliwość odpowiedniego zanurzenia spławika.
  • spławiki stałe – charakteryzują się przede wszystkim tym, że są na stałe przymocowane do żyłki. W tym przypadku, nie ma konieczności używania gumowych stoperów. Spławiki stałe o wiele lepiej sprawdzają się w płytkich wodach do 2 metrów głębokości. W głębszych zbiornikach wodnych, lepszy efekt uzyska spławik przelotowy.
  • spławiki żywcowe – stosuje się w przypadku połowu sandacza lub szczupaka. Decydując się na spławiki żywcowe, musimy wiedzieć, że istnieje kilka ich rodzajów, a mianowicie: z przetyczką, klasycznie przelotowe i centralnie przelotowe.
  • wagglery – są mocowane na żyłce w sposób jednopunktowy. Sprawdzą się one znakomicie do odległościowej metody łowienia ryb.

Zamierzając kupić określony spławik, nie powinniśmy kierować się tylko i wyłącznie podstawowym podziałem spławików. Należy tutaj pamiętać, że istnieją bardziej szczegółowe klasyfikacje spławików, chociażby uwzględniając rozmaite metody połowu. Dzięki temu, jesteśmy w stanie rozróżnić spławiki np. do łowienia batem lub tyczką. Możemy także wyróżnić wcześniej wspomniane już spławiki żywcowe, wagglery oraz spławiki do zestawu skróconego, czyli tzw dyski. Są one przeznaczone do łowienia na rzece, której nurt jest porywisty i silny.

Dobór odpowiedniego spławika nie stanowi wcale prostego zadania. Wszystko uzależnione jest od metody jaką łowimy i od łowiska, które zamierzamy wybrać.

Komentarze do wpisu (0)

Najczęściej wyszukiwane frazy
Dołącz do naszej listy Newsletterów
Wyrażam zgode na wykorzystanie mojego adresu e-mail w celach marketingowych przez PRO-FISHING GROUP właściciela iwedkarski.pl
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony