zamknij
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter
PRODUKTY Z OZNACZNIEM WYSYŁKA W 12H wysyłamy TEGO samego DNIA !!! DARMOWA DOSTAWA OD 400zł
Masz pytania? Zadzwoń!
61 642 93 04
Pn do pt 7:00 - 19:00 Sb 6:00 - 15:00
img
Koszt dostawy
Przy zakupie powyżej 400zł
dostawa gratis
img
do kasy suma: 0,00 zł
Wędkarstwo muchowe - na czym polega? 0

Za najbardziej elitarną technikę łowienia uważa się wędkarstwo muchowe. Popularyzowana jest tutaj przez muszkarzy pewna idea catch and release, czyli złap i wypuść. Koncepcja ta jest warta uwagi, ponieważ pozwala ona połączyć rekreację z ochroną środowiska naturalnego. Celem muszkarzy jest złowienie ryby, a następnie wypuszczenie jej z powrotem do wody. Ważna jest przy tym delikatność.

Muszkarze dbają o to, by nie zrobić swojej zdobyczy jakiejkolwiek krzywdy. Mając to na uwadze, stosowane są w tej metodzie wędkarstwa specjalistyczne haczyki, które nie kaleczą ryb i przyczyniają się do zwiększenia ich przeżywalności. Wędkarstwo muchowe daje możliwość złowienia niemal każdego gatunku ryb. Wędkarze, wybierają się jednak najczęściej na okonia, pstrąga, lipienia, łososia, a także niektóre ryby karpiowate.

Wędkarstwo muchowe – na czym polega?

Wędkarstwo muchowe, czyli fly fishing, zwane jest inaczej muszkarstwem. To jeden ze sposobów łowienia ryb i bardzo aktywna forma wędkarstwa, która cieszy się w Polsce coraz większą popularnością. Wędkarz muchowy, wykorzystuje kompletnie inne wędziska niż w pozostałych metodach łowienia. Wędka muchowa okazuje się dużo lżejsza, a rękojeść znajduje się powyżej kołowrotka. Muszkarze najczęściej decydują się na zakup wędziska w przedziale 2,2m do 3m. Do charakterystycznych cech kołowrotka muchowego trzeba zaliczyć przede wszystkim jego ruchomą szpulę, na którą nawinięta zostaje specjalna linka muchowa. Ta z kolei, może być pływająca, tonąca lub pośrednia, czyli tzw. intermedium. Gdy odpowiedni sprzęt do muszkarstwa mamy skompletowany, należy zadbać również o ubiór wędkarza muchowego. W jego skład wchodzą między innymi: spodniobuty, kamizelka, kapelusz, a także okulary polaryzacyjne, które mogą okazać się niezbędne podczas obserwowania wody.

Sprzęt wędkarski dla muszkarza

  • wędka muchowa – nazywana muchówką. Do charakterystycznych cech wędki muchowej trzeba zaliczyć jej lekkość oraz długość, która oscyluje przeważnie w przedziale 2,2m do 3m. Krótsze kije są wybierane przy rwącym nurcie. Kupując wędkę muchową, należy pamiętać o tym, by była ona odpowiednio wyważona. Ten rodzaj wyposażenia jest najczęściej wykonany z kompozytu włókna szklanego i węglowego.
  • kołowrotek – mocowany pod uchwytem wędziska, wyposażony jest w obrotową szpulę, a pozbawiony jest przekładni. Znaczącym aspektem jest to, by pomiędzy szpulą a obudową nie było żadnych szczelin. Na niewielką awaryjność wpływa niezwykle prosta budowa kołowrotka. Kołowrotki muchowe nie ważą więcej niż 180g.
  • mucha wędkarska – jest sztuczną przynętą, którą stosuje się w wędkarstwie muchowym. Mucha wędkarska imituje owada, który może znajdować się w różnym stadium rozwoju. Muchy wędkarskie wykonywane są z kombinacji rozmaitych materiałów takich jak np. sierść, pióra, przędza, gąbka, nici, czy też sztuczne włókna. Muchy możemy podzielić na kilka typów, a mianowicie na: mokre, suche, nimfy, streamery, łososiowe, morskie, poppery, szczupakowe, slidery i bass bugs.
  • przypon – to zakończenie zestawu sznura muchowego. Wykonany z plecionki lub kilku żyłek, połączonych węzłowo, w płynny sposób przekazuje ruch sznura muszce. Grubość przyponów może się wahać od 0,15 do 0,20mm. Do przyponu mocowany jest haczyk z przynętą. W niektórych sytuacjach można zastosować tzw. przypon boczny z dodatkową przynętą lub obciążeniem – mimo iż w muszkarstwie rzadko jest ono stosowane. Przeważnie wędkarz wykorzystuje naturalną bezwładność linki oraz sprężystość wędki.
  • sznur muchowy – jest specjalną linką, która stanowi najważniejszą część sprzętu wędkarskiego w muszkarstwie. To właśnie za jej pomocą, wędkarz wykonuje okrężne ruchy wędką, a następnie wyrzuca linkę. Sznur muchowy umożliwia odpowiednie wynoszenie muszki, a później holowanie zestawu. Długość sznura muchowego może sięgać nawet 30 m, a grubość przeważnie nie przekracza 2 mm. Sznur muchowy jest wykonany z wiązki włókien i dzieli się na kilka rodzajów, a mianowicie na: pływający, lekki, pośredni i zatapialny. Rodzaj sznura dostosowujemy w zależności od tego, jaki gatunek ryb łowimy.

Metoda muchowa zobowiązuje wędkarzy, aby w sposób ostrożny obchodzili się ze złowioną rybą, a następnie zwracali jej wolność. Mucharze nazywają siebie wędkarzami sportowymi, którzy łowią dla sportu, a nie dla zdobycia i zabicia ryby

Komentarze do wpisu (0)

Najczęściej wyszukiwane frazy
Dołącz do naszej listy Newsletterów
Wyrażam zgode na wykorzystanie mojego adresu e-mail w celach marketingowych przez PRO-FISHING GROUP właściciela iwedkarski.pl
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony