zamknij
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter
PRODUKTY Z OZNACZNIEM WYSYŁKA W 12H wysyłamy TEGO samego DNIA !!! DARMOWA DOSTAWA OD 400zł
Masz pytania? Zadzwoń!
61 642 93 04
Pn do pt 7:00 - 19:00 Sb 6:00 - 15:00
img
Koszt dostawy
Przy zakupie powyżej 400zł
dostawa gratis
img
do kasy suma: 0,00 zł
Żyłki wędkarskie - jak wybrać najlepszą? 0

Żyłka stanowi jeden z najważniejszych elementów naszego zestawu wędkarskiego. Duża grupa wędkarzy zwraca uwagę na zakup odpowiedniej żyłki. Są jednak tacy, którzy nie przykładają do tego większej wagi. To spore uchybienie, ponieważ żyłka odgrywa istotną rolę podczas połowu. Czasami bywa i tak, że po raz kolejny musimy zmierzyć się z nieskutecznym zacięciem, niedokończonym holem itp. To nie wina braku umiejętności czy też wyczucia, ale jak się okazuje – wina żyłki. Warto zapoznać się z poradami na temat tego, jak odpowiednio dobrać żyłkę wędkarską do określonej metody połowu i na co zwracać szczególną uwagę. Kupowanie zbyt tanich i niemarkowych żyłek i tak zmusi nas do ponownego zakupu kolejnej linki, ponieważ będą dosłownie pękać nam w rękach, plątać się i stwarzać sporo problemów podczas zarzucania przynęty.

Żyłki wędkarskie - jak wybrać najlepszą?

Każdy wędkarz oczekuje, aby zakupiona żyłka była jak najlepszej jakości. Sklepy stacjonarne i internetowe oferują szereg różnorodnych żyłek, przez co możemy mieć nie lada wyzwanie w doborze odpowiedniego produktu. Jak wybrać najlepszą żyłkę? Na co warto zwracać uwagę?

Wybór żyłki powinien być uzależniony przede wszystkim od metody łowienia. Pod względem zachowania w wodzie, producenci dzielą żyłki na dwa rodzaje, a mianowicie na tonące oraz pływające. Jeśli dla przykładu, chcemy łowić metodami gruntowymi lub spławikowymi, najlepsza będzie żyłka tonąca, która cechuje się dużą odpornością na przetarcia. Żyłki pływające, znakomicie sprawdzą się przy metodzie bolońskiej, wtedy gdy będziemy chcieli podać przynętę na powierzchni wody. Czasami się zdarza, że po zakupie konkretnego rodzaju żyłki, okazuje się, że jej przeznaczenie było zupełnie inne. Kupując np. linkę tonącą, w rzeczywistości może się okazać, że jest pływająca. Gdy tak się stanie, wystarczy posmarować żyłkę płynem do mycia naczyń lub też specjalnym preparatem do konserwacji żyłek. Żyłki wędkarskie różnią się między sobą również zdolnością do wydłużania. Żyłki charakteryzujące się większą rozciągliwością są wskazane dla początkujących wędkarzy, ponieważ są w stanie zniwelować techniczne braki. Niestety, sprawiają problemy podczas zacinania na dużej odległości. Żyłka cechująca się mniejszą rozciągliwością najlepiej nadaje się do łowienia na spinning. Na co jeszcze warto zwrócić swoją uwagę podczas zakupu żyłki? Oczywiście na tzw. fluocarbony. Są one odporne na ścieranie i dodatkowo mniej chłonne niż zwykłe żyłki. Kolejnym plusem jest to, że fluocarbony są niemal niewidoczne we wodzie, co stanowi znakomity materiał na przypon podczas łowienia ostrożnych i płochliwych ryb.

Jakie znaczenie ma kolor żyłki?

Na sklepowych półkach znajdziemy żyłki wędkarskie w najróżniejszych kolorach – srebrne, białe, niebieskie, seledynowe, zielone, turkusowe itp. Kolor żyłki odgrywa ważną rolę, ponieważ np. w metodzie gruntowej i spławikowej, ryba nie powinna przedwcześnie dostrzec żyłkę. Mając taką możliwość, postarajmy się odpowiednio dopasować barwę żyłki do koloru dna, wody oraz jej przezroczystości. W tym przypadku doskonale sprawdzą się żyłki matowe, bezbarwne lub niebieskie. Powinniśmy unikać żyłek, które połyskują. Są one wtedy bardzo dobrze widoczne i mogą przyczynić się do odstraszenia ryby. Jak należy się odnieść do jaskrawych żyłek wędkarskich? Przecież są one również dostępne na rynku wędkarskim. Okazuje się, że dobrze widoczna żyłka ułatwia obserwację, a także łowienie w trudnych warunkach pogodowych.

Komentarze do wpisu (0)

Najczęściej wyszukiwane frazy
Dołącz do naszej listy Newsletterów
Wyrażam zgode na wykorzystanie mojego adresu e-mail w celach marketingowych przez PRO-FISHING GROUP właściciela iwedkarski.pl
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony