zamknij
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter
PROMOCJE DO -50% DARMOWA DOSTAWA OD 400zł
Masz pytania? Zadzwoń!
61 642 93 04
Pn do pt 7:00 - 19:00 Sb 6:00 - 15:00
img
Koszt dostawy
Przy zakupie powyżej 400zł
dostawa gratis
img
do kasy suma: 0,00 zł
Jak przygotować sprzęt wędkarski do sezonu? 0

Jak przygotować sprzęt wędkarski do sezonu?


    Na długie i mroźne zimy narzekać nie mogą przede wszystkim podlodowi łowcy. Większość wędkarzy nie może się jednak doczekać, gdy zrobi się nieco cieplej i wszyscy z wielkim utęsknieniem będą mogli rozpocząć w pełni nowy sezon. Mimo, iż zima w Polsce nie jest w tym roku aż tak uciążliwa, to pogoda do wędkowania jest daleka od optymalnej. Ten czas warto więc wykorzystać i w pełni poświęcić na prawidłowe przygotowanie sprzętu wędkarskiego do sezonu.

    Czy wiedzieliście o tym, że konserwowany sprzęt wędkarski jest przydatny ponad dwa razy dłużej niż ten, który zimą leży zaniedbany w ciemnym kącie?
Przygotowaliśmy dla Was kilka niezbędnych porad na temat odpowiedniego przygotowania wędkarskiego sprzętu do nowego sezonu.
Przed sezonem należy przeprowadzić przegląd sprzętu i akcesoriów. Musimy się upewnić, czy sprzęt nie jest uszkodzony i czy zimowa przerwa nie ujawniła jakichkolwiek wad. Pamiętajmy, że na nic się przyda niesprawna wędka, gdy będziemy już na łowisku. Okres przed sezonem to również znakomity moment na uzupełnienie zapasu przynęt, spławików, żyłek oraz naprawy lub zakupu nowej odzieży.

1. Wędka
Najważniejszym zagrożeniem dla wędzisk jest piasek. Może się on przyczynić do powstania rys, które w konsekwencji mogą doprowadzić do pęknięcia wędki i do upośledzenia jej skuteczności.  Pozbycie się piasku, czy też brudu nie jest wcale takie trudne. Wszelkie zanieczyszczenia wymywamy wodą z mydłem lub z odrobiną płynu do naczyń. Ważne by tak przygotowaną mieszankę przeznaczyć do zewnętrznej strony wędziska. Teleskopowe kije warto czyścić również od środka, ponieważ bardzo często dostaje się do nich piach, który z łatwością można przeoczyć.  Do czyszczenia wędki stosujemy delikatne materiały, które z pewnością nie naruszą powłoki wędki. Podczas oczyszczania wędziska, swoją uwagę zwracamy na możliwe uszkodzenia przelotek, blanku lub dolnika. Gdy mamy do czynienia z poważnymi uszkodzeniami, należy je wymienić na nowe.
Aby mieć pewność, że piach został usunięty,  po rozpuszczeniu brudu przechodzimy do płukania, które warto powtórzyć co najmniej dwa razy. Pamiętajmy, że wszystkie elementy wędziska muszą dobrze wyschnąć. Czynności związane z czyszczeniem wędki najlepiej przeprowadzić na zewnątrz.

2. Kołowrotek
W przygotowaniach sprzętu wędkarskiego do sezonu, nie powinniśmy zapominać o kołowrotku. Cały proces czyszczenia zaczynamy od uchwytu, który wymaga konserwacji oraz pozbycia się piasku. Łączenie wędziska z kołowrotkiem można nasmarować teflonem, grafitem lub tańszym materiałem jakim jest wosk. Ta czynność nie tylko ułatwi i usprawni składanie wędziska, ale także przedłuży żywotność samego łączenia. Wszystkie elementy kołowrotka trzeba czyścić pędzelkiem lub wacikiem. Do przecierania obudowy stosujemy z kolei wilgotną szmatkę. Kołowrotek powinien być przesmarowany, a każde łożysko i hamulec sprawdzony. Nie zapomnij o wolnym biegu, jeśli takowy występuje. Kołowrotek należy wyczyścić pod bieżącą wodą. Bardziej wprawieni wędkarze mogą pozwolić sobie na rozebranie i nasmarowanie wewnętrznego mechanizmu. Źle przeprowadzona konserwacja może przyczynić się do spowolnienia pracy kołowrotka. Warto więc poradzić się doświadczonego wędkarza, który wyjaśni nam wszystko krok po kroku lub po prostu odesłać kołowrotek do autoryzowanego punktu serwisowego, który mieści się w siedzibie naszej firmy. Jeśli masz problem z kołowrotkiem, zadzwoń na nr 61 642 93 04, chętnie pomożemy.

3. Spławiki
Zachęcamy do sprawdzenia, czy w Waszych zapasach nie ma uszkodzonych egzemplarzy. Powinniśmy ocenić stopień usterki. Upewnijmy się, czy oczko nie ma luzów. Część spławików na pewno da się naprawić, a pęknięcia i odpryski można pokryć lakierem chemoutwardzalnym.

4. Haki i żyłki
Nie zapominajmy o sprawdzeniu haków oraz kotwic, które mogą mieć oznaki korozji. Jeśli je zauważymy, warto pomyśleć o zakupie nowych. Dodatkową czynnością jest skontrolowanie wytrzymałości oraz sprawdzenie uszkodzeń haczyków przy przeponach. Przejrzenia wymagają również żyłki i plecionki.

5. Pozostałe akcesoria
Przygotowanie sprzętu wędkarskiego do nowego sezonu skupia się głównie na sprawdzeniu stanu wędek, kołowrotków, czy żyłek i haczyków. Znaczące są również inne akcesoria o które warto zadbać. Należy tutaj wspomnieć między innymi o pomocnych siatkach lub podbierakach, które okazują się być nieodzowne podczas łowienia dużych okazów. W razie konieczności powinniśmy je zacerować i zająć się nasmarowaniem ich gwintów oraz łączeń. Pamiętajmy, że siatki wymagają wyprania i wysuszenia. Na Waszej głowie są także torby, plecaki, pokrowce oraz siedziska. Trzeba  je porządnie wyczyścić z piasku, umyć i wysuszyć. Szczególnie istotne są tutaj suwaki i inne metalowe elementy, które należy zabezpieczyć przed korozją.

O czym jeszcze powinniśmy pamiętać?
Odzież – dokładnie ją przejrzyj, wypierz i zaceruj jeśli jest taka potrzeba. Sprawdzenia wymagają także skrzynki wraz z zawartością, zanęty, sygnalizatory, wagi i latarki. Rzeczy, które są zasilane bateriami naładuj i przechowaj w zimnym miejscu. Cały sprzęt wędkarski powinien być natomiast zabezpieczony przed kurzem i usytuowany w suchych oraz ciepłych pomieszczeniach.

Sami widzicie, że przygotowanie sprzętu wędkarskiego do nowego sezonu nie jest wcale takie trudne. Jedyne co musicie poświęcić to troszkę więcej swojego czasu. Najlepszym rozwiązaniem jest stworzenie listy, która będzie zawierała informacje o tym co już jest sprawdzone i przygotowane, co pozostało do przejrzenia oraz co należy kupić przy wejściu w nowy sezon.
My zachęcamy do odwiedzenia sklepu iWędkarski.pl

Komentarze do wpisu (0)

Najczęściej wyszukiwane frazy
Dołącz do naszej listy Newsletterów
Wyrażam zgode na wykorzystanie mojego adresu e-mail w celach marketingowych przez PRO-FISHING GROUP właściciela iwedkarski.pl
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony